0

Abdullah Çatlı Kimdir?

1996 yılında Susurluk’ta meydana gelen bir trafik kazası, birdenbire Abdullah Çatlı adını, gündemin en üst köşesine yerleştirdi. Bu isim, günlerce basını ve görüntülü medyayı işgal etti ve dillerden düşmedi.

Kimdi bu Abdullah Çatlı?!..

Ahmet Bey ile Remziye Hanım’ın 1956 yılında, Nevşehir’in Bozkurt mahallesinde bir oğulları dünyaya gelmişti. Adını Abdullah koydular. Küçük Abdullah, bu ailenin 5 çocuğunun üçüncüsü, erkek kardeşlerin ise ilki idi.

Abdullah Çatlı

Abdullah Çatlı

İlk, orta ve liseyi Nevşehir’de okuyan Abdullah, üniversite için geldiği Ankara’da kendisini bir anda vatanını ve milletini seven, onun için hiç bir fedakarlıktan çekinmeyen gençlerin arasında bulmuş ve kısa zamanda Ülkü Ocakları ikinci başkanlığına seçilmişti.

12 Eylül darbesi sonrası, birileri tarafından her fırsatta suçlanan milliyetçi lider kadrolar arasında Abdullah Çatlı da vardı. Onun kısa zamanda yurt dışına kaçırılması, bu yüzden olmuştu.

Ailesinin de sahte pasaportla yurt dışına kaçırıldığı tarih, 1982 yılıydı. Artık, gurbetle zorlu bir hayat mücadelesi başlamıştı.

Eşi Meral Hanım, onun bir komploya kurban giderek hapise atıldığını söyler.

Abdullah Çatlı, Fransa ve İsviçre’de hapis yattı. Sonra Çatlı Ailesi, İstanbul’a geldi. Onun, Susurluk’taki kazaya kadar Mehmet Özbay, adı ile yaşadığı anlaşılıyor.

(Kaynak: Teşkilat-ı Mahsusa’dan MİT’e ABDULLAH ÇATLI ve SUSURLUK DOSYASI – Prof. Dr. Gültekin URAL, sayfa 20-21)

Bir önceki yazımız olan Dünyayı Ayağa Kaldıran Susurluk Trafik Kazası başlıklı makalemizde abdullah çatlı, çatlı ve gonca us hakkında bilgiler verilmektedir.

Kategori: Abdullah Çatlı Etiketler: , ,

Abone olun

Paylaşın

İlgili Yazılar

Yorum yaz

Gönder

© 3961 Abdullah Çatlı. Tüm hakları saklıdır.
Abdullah Çatlı